Discover EPA, 1210 mg Citronsmag – 60 soft capsules, available from Eco Supplements Ireland.This food supplement features a lemon flavor and comes in a convenient pack of 60 soft capsules.
Each daily serving (2 capsules) provides a total of 1210 mg omega-3 fatty acids, including EPA (eicosapentaenoic acid), DHA (docosahexaenoic acid), and othre omega-3s. The formula contains purified deep-sea fish oil sourced from anchovies and sardines.
Ingredients
Ingredients: Purified deep-sea fish oil (from anchovies and sardines), gelatine, water, glycerine, natural lemon flavouring, d-alpha-tocopherol, rosemary extract.
Nutrition facts
| nutrient | Per daily portion (2 capsules) |
|---|---|
| calories | 20 kcal |
| Calories from fat | 20 kcal |
| Total fat | 2 g |
| Saturated fat | 0.2 g |
| Trans fats | 0 g |
| total omega-3 content | 1210 mg |
| Eicosapentaenoic acid (EPA) | 850 mg |
| Docosahexaenoic acid (DHA) | 200 mg |
| Other omega-3s | 160 mg |
warnings
- The recommended daily dose should not be exceeded.
- This supplement is not a substitute for a varied diet.
- If you are allergic to iodine, taking blood-thinning medication or planning surgery, consult your doctor before use.
- Keeps out of reach of small children. Store in a cool dry place.
Food supplement. Not a substitute for a varied diet and a healthy lifestyle.






Reviews
There are no reviews yet.