Discover Omega-3, 690 mg Citron from Eco Supplements Ireland, a food supplement presented in a convenient pack of 180 soft capsules. Each serving contains purified deep-sea fish oil with a natural lemon flavor.
This product provides a combination of omega-3 fatty acids, including EPA (eicosapentaenoic acid) and DHA (docosahexaenoic acid), sourced from anchovies and sardines. The capsules are easy to take and ideal for daily use.
Ingredients
Ingredients: Purified deep-sea fish oil (from anchovies, sardines), gelatine, water, glycerine, natural lemon flavouring, d-alpha-tocopherol, rosemary extract.
Nutrition facts
| Nutrient | Per daily portion (2 capsules) |
|---|---|
| Calories | 20 kcal |
| Calories from fat | 20 kcal |
| Total fat | 2 g |
| Saturated fat | 0.6 g |
| Trans fats | 0 g |
| Total omega-3 fatty acids | 690 mg |
| – EPA (eicosapentaenoic acid) | 330 mg |
| Weight | 0.32 kg |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.