Discover Ren Arktisk Torskeleverolie, Naturlig Jordbær – a food supplement offering 237 ml per bottle. This product features purified Arctic cod liver oil with a natural strawberry flavor, presented by childlife®. Each serving is designed for convenient daily use.
This supplement contains key nutrients including vitamin A, vitamin D3, and vitamin E, as well as omega-3 fatty acids (DHA and EPA). The formulation includes only specified ingredients to ensure quality and taste.
Ingredients
Ingredients: Retinyl palmitate, purified Arctic cod liver oil (from cod), cholecalciferol, D-alpha-tocopherol, natural strawberry flavouring.
Nutrition facts
| nutrient | Per 1 teaspoon |
|---|---|
| Energy | 40 kcal / 167.36 kJ / 2% |
| Fat | 4.5 g / 6.43% |
| of wich saturated fatty acids | 0.5 g / 2.5% |
| Carbohydrates | 0 g / 0% |
| of which sugar | 0 g / 0% |
| Protein | 0 g / 0% |
| Salt | 0 g / 0% |
| nutrient (Vitamins & Omega-3) | (per serving) |
| Vitamin A td >< td >250 mcg (833 IU) /31 % td > tr > < tr >< td >Vitamin D3 td >< td >10 mcg (400 IU) /200 %* td > tr > < tr >< td >Vitamin E td >< td >5 mg (7 IU) /42 %* td > tr > < tr >< th colspan="2"> th > tr > < tr >< th >omega-3 Fatty Acids th >< th >(per serving) th > tr > < tr >< td >total omega-3 td >< td >1175 mg t d > t r >
warnings
Food supplements are not a substitute for a balanced and varied diet and a healthy lifestyle.
Do not exceed the recommended daily intake.
Keep out of the reach of small children.
Store in a cool,dry place.
Do not use if the outer protective cover is damaged.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review. | |







Reviews
There are no reviews yet.