EkoToTu – Candvir 100 ml is a food supplement available from Eco Supplements Ireland. This product comes in a 100 ml pack size and contains a blend of botanical extracts in a water-glycerol base. Manufactured under the EkoToTu brand, it features carefully selected plant ingredients and uses potassium sorbate as a preservative.
The formula includes Japanese pagoda tree flower (Styphnolobium japonicum), ginkgo biloba leaf (Ginkgo biloba L.), hawthorn flower (Crataegus curvisepala lindm.), horse chestnut leaf (aesculus hippocastanum L.), butcher’s broom rhizome (Ruscus aculeatus L.), marigold flower (Calendula officinalis L.), bilberry fruit (Vaccinium myrtillus L.), red vine leaf (Vitis vinifera L.) and gotu kola leaf (Centella asiatica L.). The preparation contains 40% glycerol.
Ingredients
Ingredients: Water, carrier: glycerol, japanese pagoda tree flower (Styphnolobium japonicum), ginkgo biloba leaf (Ginkgo biloba L.), hawthorn flower (Crataegus curvisepala Lindm.), horse chestnut leaf (Aesculus hippocastanum L.),butcher’s broom rhizome (Ruscus aculeatus L.),marigold flower (Calendula officinalis L.), bilberry fruit (Vaccinium myrtillus L.), red vine leaf (vitis vinifera L.), gotu kola leaf (Centella asiatica L.); preservative: potassium sorbate.
Nutrition facts
| Ingredient | Amount per daily portion (4.5 ml / 90 drops) |
|---|---|
| Japanese pagoda tree flower | 150 mg |
| Ginkgo biloba leaf | 110 mg |
| Hawthorn flower | 90 mg |
| Horse chestnut leaf | 90 mg |
| Butcher’s broom rhizome | 67.5 mg |
| Marigold flower | 67.5 mg |
| B ilberry fruit | 45 mg |
| Red vine lea f | 45 m g |
| Gotu kol a le af | 22 .5 m g |
| Contains 40% glycerol | |
| Preservative: potassium sorbate | |
Warnings
- Do not exceed the recommended daily portion.
- This food supplement should not be used as a substitute for a varied diet.
- A balanced diet and healthy lifestyle are important for the functioning of the human body.
- This product should be kept out of reach of small children.
- The product should not be used in case of hypersensitivity to any ingredient.
- Store in a dry and cool place.
Food supplement. Not a substitute for a varied diet and a healthy lifestyle .



Reviews
There are no reviews yet.