Arktisk Torskeleverolie, 750 mg Citronsmag by Eco Supplements Ireland offers a convenient way to add cod liver oil to your daily routine. Each pack contains 180 soft capsules, each with a refreshing lemon flavour.
This food supplement provides purified arctic cod liver oil in easy-to-swallow soft capsules.The product is formulated with carefully selected ingredients and comes in a generous supply for extended use.
Ingredients
Ingredients: Purified arctic cod liver oil, gelatine, water, glycerine, natural lemon flavouring, d-alpha-tocopherol, rosemary extract.
Nutrition facts
| Nutrient | Per capsule (daily portion) |
|---|---|
| Calories | 8.3 kcal |
| Calories from fat | 8.3 kcal |
| Total fat | 1 g |
| Saturated fat | 0.2 g |
| Trans fats | 0 g |
| Cholesterol | 3.33 mg |
| Total Omega-3 fatty acids | 250 mg |
| Of which: | |
| – EPA (eicosapentaenoic acid) | 80 mg |
| – DHA (docosahexaenoic acid)120 mg | |
| – Other Omega-3s | 50 mg |
| Vitamin A | 180 mcg |
Warnings
- Do not exceed the recommended daily dose.
- This product should not be used as a substitute for a varied diet.
- If you are allergic to iodine, taking blood-thinning medication or expecting surgery,
consult your doctor before use.
- Store in a cool and dry place out of reach of young children.
consult your doctor before use.
Food supplement.
Not a substitute for a varied diet and a healthy lifestyle.



Reviews
There are no reviews yet.