Daglige Omega Kids, Naturlig Fruitsmag offers a convenient way to include omega-3 fatty acids in your child’s daily routine. each pack contains 30 soft capsules with a natural fruit flavor, designed for children aged 3 years and older.
This food supplement features purified deep-sea fish oil (from anchovies and sardines) as its source of omega-3s, along with natural strawberry flavour and other carefully selected ingredients.
Ingredients
ingredients: Omega-3, purified deep-sea fish oil (from anchovies and sardines), gelatine, water, glycerine, natural strawberry flavour, d-alpha tocopherol, rosemary extract.
Nutrition facts
| Nutrient | Per daily portion (1 capsule) |
|---|---|
| Calories | 5 kcal |
| Calories from fat | 5 kcal |
| Total fat | 0.5 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fats | 0 g |
| Total Omega-3s | 340 mg |
| – EPA (eicosapentaenoic acid) | 170 mg |
| – DHA (docosahexaenoic acid) | 120 mg |
| – Other Omega-3s | 50 mg |
Warnings h 3 >
- Do not exceed the recommended daily portion.
- Food supplements should not be used as a substitute for a varied diet.
- Use caution if allergic to iodine or taking blood-thinning products.
- Do not use if the safety seal is damaged or missing.
- Store in a dry and cool place out of reach of young children.
Food supplement. Not a substitute for a varied diet and a healthy lifestyle.






Reviews
There are no reviews yet.