Discover Komplet Omega,1270 mg with lemon flavour – a food supplement available in a 473 ml bottle. This product contains a blend of omega fatty acids and is designed for convenient daily use.
Each serving provides 1270 mg total omega-3s, including EPA and DHA, along with omega-6 and omega-9 fatty acids.the formula features purified deep-sea fish oil (from anchovies and sardines), borage seed oil, natural lemon flavour, d-alpha-tocopherol, and rosemary extract.
Ingredients
Ingredients: Purified deep-sea fish oil (from anchovies, sardines), natural lemon flavour, borage seed oil (Borago officinalis), d-alpha-tocopherol, rosemary extract.
Nutrition facts
| Nutrient | Per daily portion (1 teaspoon) |
|---|---|
| Calories | 45 kcal |
| Calories from fat | 45 kcal |
| Total fat | 5 g |
| Saturated fat | 1 g |
| Trans fat | 0 g |
| Total Omega-3 fatty acids | 1270 mg |
| – EPA (eicosapentaenoic acid) | 610 mg |
| – DHA (docosahexaenoic acid) | 405 mg |
| Omega-6 | 500 mg |
| Omega-9 | 500 mg |
| oleic acid | 400 mg |
| Other omega-3s | 255 mg |
| GLA (gamma-linolenic acid) | 170 m g |
warnings h 3 >
- Do not exceed the recommended daily portion.
- Food supplements should not be used as a substitute for a varied diet.
- Caution if allergic to iodine, using blood-thinning products or before planned surgery.
- K eep out of reach of small children . Store in a dry , cool place .
This is a food supplement. Not a substitute for a varied diet and a healthy lifestyle.



Reviews
There are no reviews yet.