Discover Nordiske Bær Multivitamin, Kirsebær Bær – a cherry-flavoured multivitamin food supplement available in a convenient pack of 120 gummy bears. This product is designed for easy daily use and contains a blend of essential vitamins and minerals.
Each serving provides a selection of nutrients including vitamin C, zinc, vitamin E, pantothenic acid, vitamin A (as beta-carotene), B vitamins, biotin, folic acid, iodine, vitamin D3, choline and inositol. The gummies are flavoured naturally wiht fruit and vegetable juice concentrates.
Ingredients
Active ingredients per daily portion (4 gummies): Vitamin C (as ascorbic acid), Zinc (zinc citrate), Vitamin E (d-alpha tocopheryl acetate), Pantothenic acid, Vitamin A (beta-carotene), Vitamin B6, Riboflavin (vitamin B2), Thiamine (vitamin B1), Biotin, Folic acid, Iodine, Vitamin D3, Choline, Inositol, Vitamin B12.
Other ingredients: Organic sugar; prebiotic fibre (from tapioca); purified water; pectin; natural flavouring (in sunflower oil); citric acid; sodium citrate; rice syrup; colouring agent (fruit and vegetable juice).
nutrition facts
| Nutrient | Per 4 gummies |
|---|---|
| Calories | 35 kcal |
| Calories from fat | 0 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Carbohydrates | 10 g |
| Sugars | 6 g |
| Dietary fibre | 4 g |
| Vitamin C (ascorbic acid) | 40 mg |
| Sodium | 20 mg |
| Zinc (zinc citrate) | 8 mg |
| Vitamin E (d-alpha tocopheryl acetate) | 6.7 mg |
| Kwas pantotenowy | 2.5 mg |
| Vitamin A(beta-carotene) | 1.5 mg |
| B6 | 1mg |
| Riboflavin(vitaminB2) | .85mg |
warnings h 3 >
<li
Do not exceed the recommended daily intake.
li
Food supplements should not be used as a substitute for a varied diet.
li
Store in a cool dry place out of reach of young children.ul
small Food supplement Not a substitute for avaried diet anda healthy lifestyle small
<li
Do not exceed the recommended daily intake.
li
Food supplements should not be used as a substitute for a varied diet.
li
Store in a cool dry place out of reach of young children.ul
small Food supplement Not a substitute for avaried diet anda healthy lifestyle small












Reviews
There are no reviews yet.