Discover nordiske Bær Multivitamin, Originalsmag – a food supplement featuring 200 gummies per pack. This product offers a selection of vitamins and minerals in a convenient gummy format with an original flavor.
Each daily serving (4 gummies) contains a blend of essential nutrients, including vitamin C, calcium, zinc, vitamin E, magnesium, pantothenic acid, vitamin A (as beta-carotene), B vitamins and more. The formula also includes organic sugar and organic tapioca syrup among its ingredients.
Ingredients
Ingredients: organic sugar, organic tapioca syrup, purified water, pectin, natural citrus flavour (in sunflower oil), citric acid, fumaric acid, sodium citrate, hardened rice syrup.
Active ingredients per daily portion (4 gummies): Vitamin C (as ascorbic acid), calcium, sodium, zinc (zinc citrate), vitamin E (d-alpha tocopheryl acetate), magnesium, pantothenic acid, vitamin A (beta-carotene), vitamin B6 , riboflavin (vitamin B2), thiamine (vitamin B1), biotin , folic acid , iodine , vitamin D3 , choline , inositol , vitamin B12 .
Nutrition facts
| nutrient | Per 4 Gummies |
|---|---|
| Calories | 35 kcal |
| Calories from fat | 0 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Carbohydrates | 9 g |
| Sugars | 8 g |
| Vitamin C (as ascorbic acid) | 40 mg |
| Calcium | 20 mg |
| Sodium | 20 mg |
| Zinc (zinc citrate) | 8 mg |
| Vitamin E (d-alpha tocopheryl acetate) | 6.7 mg |
| Magnesium | 5 mg |
| Pantothenic Acid | 2.5 mg |
| Vitamin A (beta-carotene) | 1.5 mg |
| Vitamin B6 | 1 mg |
| Riboflavin (vitamin B2) | 0.85 mg |
| Tiamina (vitamina B1)</Td | .7 mg / Td /Tr tr td Biotin td 150 mcg td/tr tr td folic Acid td100 mcg td/tr tr | Iodine<td35 mcg<td/tr tr<td Vitamin D3<td10 mcg<td/tr tr<td Choline<td10 mcg<td/tr tr<td Inositol/Tr tr<TD Vitamin B12<TD 3 mcg TD/TR warnings/h3 |
| Weight | 0.71 kg |
|---|---|
| Ursprungsland | |
| Bedst før | 2027-07-31 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
There are no reviews yet.