Discover Omega-3, 1560 mg Citron – 473 ml, a food supplement available at Eco Supplements Ireland. This product features a refreshing natural lemon flavor and comes in a convenient 473 ml bottle.
Each daily serving (5 ml) provides a total of 1560 mg omega-3 fatty acids, including EPA (eicosapentaenoic acid) and DHA (docosahexaenoic acid), sourced from purified deep-sea fish oil (anchovies and sardines).
Ingredients
Ingredients: Purified deep-sea fish oil (from anchovies,sardines),natural lemon flavour,d-alpha-tocopherol,rosemary extract.
Nutrition facts
| Nutrient | Per daily portion (1 teaspoon / 5 ml) |
|---|---|
| Calories | 45 kcal |
| Calories from fat | 45 kcal |
| Total fat | 5 g |
| Saturated fat | 1.5 g |
| Trans fats | 0 g |
| Total omega-3 fatty acids | 1560 mg |
| – EPA (eicosapentaenoic acid) | 745 mg |
| – DHA (docosahexaenoic acid) | 500 mg |
| Other omega-3s | 315 mg |
Warnings
- Do not exceed the recommended daily portion.
- Food supplements shoudl not be used as a substitute for a varied diet.
- exercise caution if allergic to iodine, taking blood-thinning products or planning surgery.
- Store in a dry and cool place out of reach of small children.
- Onc opened, keep refrigerated. Best consumed within 3 months after opening.
Food supplement. Not a substitute for a varied diet and a healthy lifestyle.



Reviews
There are no reviews yet.