Discover Omega-3,690 mg Citron from Eco Supplements ireland,presented in a convenient pack of 120 soft capsules. This food supplement contains purified deep-sea fish oil sourced from anchovies and sardines, with a natural lemon flavor for a pleasant taste experience.
Each daily serving (2 capsules) provides a total of 690 mg omega-3 fatty acids, including EPA and DHA. The product is formulated with carefully selected ingredients to ensure quality and freshness.
Ingredients
Ingredients: Purified deep-sea fish oil (from anchovies, sardines), gelatine, water, glycerine, natural lemon flavouring, d-alpha-tocopherol, rosemary extract.
Nutrition facts
| Nutrient | Per daily portion (2 capsules) |
|---|---|
| Calories | 20 kcal |
| calories from fat | 20 kcal |
| Total fat | 2 g |
| Saturated fat | 0.6 g |
| Trans fat | 0 g |
| total omega-3 fatty acids | 690 mg |
| – EPA (eicosapentaenoic acid) | 330 mg |
| – DHA (docosahexaenoic acid ) | 220 mg |
| Other omega-3 | 140 mg |
Warnings
- Do not exceed the recommended daily dose.
- Food supplements should not be used as a substitute for a varied diet.
- Caution is advised if you are allergic to iodine ,taking blood-thinning products ,or planning surgery .
- Store in a cool , dry place out of reach of young children .
Food supplement. not a substitute for a varied diet and a healthy lifestyle .



Reviews
There are no reviews yet.