Discover Omega-3, 690 mg Citron – 60 bløde kapsler, available at Eco Supplements Ireland. This food supplement comes in a convenient pack of 60 soft capsules with a natural lemon flavor.
Each daily serving (2 capsules) provides a total of 690 mg omega-3 fatty acids, including EPA and DHA, sourced from purified deep-sea fish oil (anchovies and sardines).
Ingredients
Ingredients: Purified deep-sea fish oil (from anchovies, sardines), gelatine, water, glycerine, natural lemon flavouring, d-alpha-tocopherol, rosemary extract.
Nutrition facts
| Nutrient | Per daily portion (2 capsules) |
|---|---|
| Calories | 20 kcal |
| Calories from fat | 20 kcal |
| Total fat | 2 g |
| Saturated fat | 0.6 g |
| Trans fats | 0 g |
| Total Omega-3 fatty acids | 690 mg |
| – EPA (Eicosapentaenoic acid) | 330 mg |
| – DHA (Docosahexaenoic acid) | 220 mg |
| Other omega-3s | 140 mg |
Warnings
- Do not exceed the recommended daily portion.
- Food supplements should not be used as a substitute for a varied diet.
- Exercise caution if allergic to iodine, taking blood-thinning products or planning surgery.
- Store in a dry and cool place out of reach of small children.
Food supplement. Not a substitute for a varied diet and a healthy lifestyle.



Reviews
There are no reviews yet.