Discover Omega-3D, 690mg Citron – a food supplement available in a convenient pack of 120 soft capsules. This product features a natural lemon flavor and contains omega-3 fatty acids along with vitamin D3.
Each daily serving (2 capsules) provides purified deep-sea fish oil (from anchovies and sardines), delivering key omega-3 fatty acids including EPA and DHA, and also vitamin D3. The formula also includes rosemary extract and d-alpha-tocopherol.
Ingredients
Ingredients: Purified deep-sea fish oil (from anchovies, sardines), gelatine, water, glycerine, natural lemon flavouring, d-alpha-tocopherol, rosemary extract.
nutrition facts
| Nutrient | Per daily portion (2 capsules) |
|---|---|
| Calories | 20 kcal |
| Calories from fat | 20 kcal |
| Total fat | 2 g |
| saturated fat | 0.6 g |
| Trans fat | 0 g |
| Total Omega-3 fatty acids | 690 mg |
| – EPA (eicosapentaenoic acid) | 330 mg |
| – DHA (docosahexaenoic acid) | 220 mg |
| Vitamin D ³( cholecalciferol ) | 25 mcg |
Warnings
- Do not exceed the recommended daily dose.
- Food supplements should not be used as a substitute for a varied diet.
- Caution is advised if you are allergic to iodine , taking blood-thinning products , or planning surgery .
- Store in a cool , dry place out of reach of young children .
Food supplement . Not a substitute for a varied diet and a healthy lifestyle .
Food supplement . Not a substitute for a varied diet and a healthy lifestyle .




Reviews
There are no reviews yet.