Discover Ultimate omega 2X, 2150mg Citron – a premium food supplement available in a convenient pack of 120 soft capsules.This product features a natural lemon flavor and contains highly concentrated omega-3 fatty acids sourced from deep-sea fish oil (anchovies and sardines).
Each daily serving (2 capsules) provides a total of 2150 mg omega-3s, including EPA (eicosapentaenoic acid) and DHA (docosahexaenoic acid), along with other carefully selected ingredients.
Ingredients
Ingredients: Purified deep-sea fish oil (from anchovies and sardines), gelatine, water, glycerol, natural lemon flavour, d-alpha-tocopherol, rosemary extract.
Nutrition facts
| Nutrient | Per daily portion (2 capsules) |
|---|---|
| Calories | 25 kcal |
| Calories from fat | 25 kcal |
| Total fat | 2.5 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Total Omega-3 fatty acids | 2150 mg |
| – EPA (eicosapentaenoic acid) | 1125 mg |
| – DHA (docosahexaenoic acid)</ td | 875 mg |
| Other omega-3s | 150 mg |
Warnings
- Do not exceed teh recommended daily portion.
- Food supplements should not be used as a substitute for a varied diet.
- Exercise caution if allergic to iodine, using blood-thinning products or planning surgery.
Food supplement. Not a substitute for a varied diet and a healthy lifestyle.



Reviews
There are no reviews yet.