Discover Ölmühle Solling Økologisk Hybenpulver 500 g, a food supplement made from organic rosehip fruit powder. This product comes in a convenient 500 g pack size and is ideal for adding to smoothies, desserts, fruit juices or yoghurts.
Produced by Ölmühle Solling, this organic rosehip powder is sourced from certified organic cultivation.
Ingredients
Ingredients: Rosehip fruit (Rosa canina) powder*.
*from organic farming
Nutrition facts
| Nutritional value | per 100 g |
|---|---|
| Energy value | 1159 kJ / 277 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| – of which saturated fatty acids | 0.2 g |
| Carbohydrates | 46.8 g |
| – of which sugars | 24.5 g |
| Fibre | 35 g |
| Protein 2.8 g |
| Weight | 0.52 kg |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
There are no reviews yet.