Discover Omega-3D, 1560 mg Citron – 237 ml, available at Eco Supplements Ireland. This food supplement comes in a convenient liquid format with a refreshing natural lemon flavour.
Each pack contains 237 ml and provides omega-3 fatty acids sourced from deep-sea fish oil (anchovies and sardines), along with vitamin D3 (cholecalciferol). The formula also includes d-alpha-tocopherol and rosemary extract.
Ingredients
Ingredients: Purified deep-sea fish oil (from anchovies,sardines),natural lemon flavour,d-alpha-tocopherol,rosemary extract.
Nutrition facts
| Nutrient | Per daily serving (1 teaspoon) |
|---|---|
| Calories | 45 kcal |
| Calories from fat | 45 kcal |
| Total fat | 5 g |
| Saturated fat | 1.5 g |
| Trans fats | 0 g |
| Total Omega-3 fatty acids | 1560 mg |
| – EPA (eicosapentaenoic acid) | 745 mg |
| – DHA (docosahexaenoic acid) | 500 mg |
| Vitamin D3 (cholecalciferol) | 25 mcg |
Warnings
- Do not exceed the recommended daily dose.
- Food supplements should not be used as a substitute for a varied diet.
- Caution is advised if you are allergic to iodine, taking blood-thinning products or planning surgery.
- Store in a dry and cool place out of reach of small children.
food supplement. Not a substitute for a varied diet and a healthy lifestyle.



Reviews
There are no reviews yet.