Discover Omega Kvinde, 500 mg – a food supplement available in a convenient pack of 120 soft capsules. This product contains a blend of omega-3 fatty acids and evening primrose oil, designed for easy daily use.
Each serving provides purified deep-sea fish oil (from anchovies and sardines), borage seed oil (Borago officinalis), and evening primrose oil, along with added d-alpha-tocopherol, rosemary extract, and natural lemon flavor.
Ingredients
Ingredients: purified deep-sea fish oil (from anchovies, sardines), gelatin, water, glycerine, natural lemon flavour, borage seed oil (Borago officinalis), d-alpha-tocopherol, rosemary extract.
nutrition facts
| Nutrient | Per daily portion (2 capsules) |
|---|---|
| Calories | 15 kcal |
| Calories from fat | 15 kcal |
| Total fat | 1.5 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fats | 0 g |
| Total omega-3 fatty acids | 500 mg |
| Eicosapentaenoic acid (EPA) | 240 mg |
| Docosahexaenoic acid (DHA) | 160 mg |
| Other omega-3s | 100 mg |
| Evening primrose oil | 800 mg |
| Gamma-linolenic acid (GLA) | 76 mg |
Warnings
- Do not exceed the recommended daily dose.
- food supplements should not be used as a substitute for a varied diet.
- Caution is advised if you are allergic to iodine, taking blood-thinning products or planning surgery.
- Store in a cool dry place out of reach of young children.
Food supplement. Not a substitute for a varied diet and a healthy lifestyle.




Reviews
There are no reviews yet.