Discover Postnatal Omega-3, 1120mg Citron – a food supplement designed for your daily routine. Each pack contains 60 soft capsules with a refreshing natural lemon flavor.
This product provides a total of 1120 mg omega-3 fatty acids per daily serving (2 capsules), including EPA and DHA, along with vitamin D3.The formula features purified deep-sea fish oil from anchovies and sardines.
Ingredients
Ingredients: Purified deep-sea fish oil (from anchovies and sardines), gelatine capsule (gelatine, water, glycerine, natural lemon flavour), natural lemon flavour, d-alpha-tocopherol, vitamin D3 (cholecalciferol in olive oil), rosemary extract.
Nutrition facts
| Nutrient | Per daily portion (2 capsules) |
|---|---|
| Calories | 15 kcal |
| Calories from fat | 15 kcal |
| Total fat | 1.5 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Total omega-3 fatty acids | 1120 mg |
| – EPA (eicosapentaenoic acid) | 586 mg |
| – DHA (docosahexaenoic acid) | 456 mg |
| Other omega-3s | 78 mg |
| Vitamin D3 (cholecalciferol) | 25 mcg |
Warnings
- The recommended daily portion should not be exceeded.
- This food supplement should not be used as a substitute for a varied diet.
- caution is advised if you are allergic to iodine,taking blood-thinning products or planning surgery.
- Store in a cool, dry place out of reach of young children.
- Do not use if the safety seal is damaged or missing.
Food supplement. Not a substitute for a varied diet and a healthy lifestyle.



Reviews
There are no reviews yet.