Discover Ultimate Omega, 1280 mg Citron – a premium food supplement available in a convenient pack of 120 soft capsules. This product contains purified deep-sea fish oil (from anchovies and sardines) and features a natural lemon flavour for an enjoyable experience.
Each daily serving (2 capsules) provides a total of 1280 mg omega-3 fatty acids, including EPA and DHA. The formula also includes d-alpha-tocopherol and rosemary extract.
Ingredients
Ingredients: Purified deep-sea fish oil (from anchovies, sardines), gelatine, water, glycerine, natural lemon flavour, d-alpha-tocopherol, rosemary extract.
Nutrition facts
| Nutrient | per daily portion (2 capsules) |
|---|---|
| Calories | 20 kcal |
| Calories from fat | 20 kcal |
| Total fat | 2 g |
| Saturated fat | 0.1 g |
| Trans fat | 0 g |
| Total omega-3 fatty acids | 1280 mg |
| – EPA (eicosapentaenoic acid) | 650 mg |
| – DHA (docosahexaenoic acid) | 450 mg |
| Other omega-3s | 180 mg |
Warnings
- Do not exceed the recommended daily dose.
- Food supplements should not be used as a substitute for a varied diet.
- Caution is advised in case of allergy to iodine, use of blood-thinning products or planned surgery.
- Store in a dry and cool place out of reach of small children.
Food supplement.Not a substitute for a varied diet and a healthy lifestyle.



Reviews
There are no reviews yet.