Discover Ultimate Omega-D3, 1280 mg Citron – 120 soft capsules, available from Eco Supplements Ireland. This food supplement features a combination of omega-3 fatty acids and vitamin D3 in a convenient capsule format with a natural lemon flavor.
Each pack contains 120 soft capsules, providing purified deep-sea fish oil (from anchovies and sardines), vitamin D3 (cholecalciferol), and additional carefully selected ingredients.
Ingredients
Ingredients: Purified deep-sea fish oil (from anchovies, sardines), gelatin, water, glycerin, natural lemon flavour, d-alpha-tocopherol, rosemary extract.
Active ingredients per daily serving (2 capsules): Omega-3 fatty acids 1280 mg (EPA [eicosapentaenoic acid] 650 mg; DHA [docosahexaenoic acid] 450 mg; other omega-3s 180 mg), Vitamin D3 (cholecalciferol) 25 mcg.
Nutrition facts
| Nutrient | Per daily serving (2 capsules) |
|---|---|
| Calories | 20 kcal |
| calories from fat | 20 kcal |
| Total fat | 2 g |
| Saturated fat | 0.1 g |
| Trans fats | 0 g |
| Total omega-3 fatty acids | 1280 mg |
| – EPA (eicosapentaenoic acid) | 650 mg |
| – DHA (docosahexaenoic acid) | 450 mg |
| – Other omega-3s | 180 mg |
| Vitamin D (cholecalciferol) |
25 mcg |
Warnings
- Do not exceed the recommended daily portion.
- Food supplements should not be used as a substitute for a varied diet.
- Caution is advised if allergic to iodine, using blood-thinning products or before planned surgery.
- Store in a dry and cool place out of reach of small children.
Food supplement.Not a substitute for a varied diet and a healthy lifestyle.



Reviews
There are no reviews yet.